sobota, 2 lutego 2008

Casio 1958 - 1973

Korzystając z niesłabnącego zainteresowania kalkulatorami firma Casio już w 1960 roku buduje swoją własną fabrykę, tak aby móc podołać rosnącym lawinowo zamówieniom.
Fabryka powstaje w Yamato-machi.
Casio cały czas udoskonala swoje urządzenia wchodząc na rynek z coraz nowszymi rozwiązaniami. Urządzenia takie jak TUC Compuwriter - zintegrowany z elektryczną maszyną do pisania - czy AL-1 - kalkulator do z
astosowań naukowych i technicznych - utrzymują firmę w czołówce rynku.


W maju 1960 Tadao Kashio zostaje prezesem spółki. Kolejnym ważnym wydarzeniem było utworzenie w 1962 departamentu sprzedaży z prawdziwego zdarzenia. W czerwcu 1965 roku wygasa umowa z Uchida Yoko Co. Casio decyduje się nie przedłużać jej dalej przejmując tym samym kontrolę nad ponad 50 punktami sprzedaży.

Sprzedaż kalkulatorów stale rosła lecz już niebawem firma spotka się ze swoim pierwszym poważnym kryzysem, który niemalże doprowadzi do upadku firmy. W dobie 'lampowego prosperity' prawdziwym szokiem w Japonii było pokazanie w Wielkiej Brytanii kalkulatora opartego na tranzystorach. Zastosowanie tranzystorów przyniosło niespotykaną redukcję rozmiarów, poboru mocy i hałasu działających urządzeń. Świat z miejsca praktycznie
oszalał na punkcie urządzeń tranzystorowych a kalkulatory Casio jeszcze nie tak dawno rewolucyjne na rynku błyskawicznie odeszły do lamusa załamując praktycznie w 100% sprzedaż firmy.

Bracia po raz pierwszy stanęli przed tak poważnym kryzysem i po raz pierwszy musieli zmierzyć się z tak poważnym problemem. Po wewnętrznej dyskusji zarząd firmy postanowił podjąć wyzwanie i rozpocząć pracę nad własnym modelem kalkulatora opartego na układach tranzystorowych. Ta decyzja doprowadziła do stworzenia pierwszego japońskiego kalulatora tranzystorowego o wdzięcznej nazwie 001 :). Przewagą 001 nad zachodnioeuropejską konkurencją było posiadanie pamięci co znacznie ułatwiało pracę księgowym.



Sukces na rynku Japońskim modelu 001 spowodował, że zarząd Casio postanowił wykorzystać dobrą koniunkturę i przewagę rozwiązań Japońskich nad innymi producentami i już w 1966 roku firma rozpoczyna eksport nowego modelu 101 do Australii a później do krajów europy zachodniej. Popularność urządzeń firmy Casio jest tak wielka, że wkrótce dostawy okazują się niewystarczające i firma musi otworzyć fabryki poza granicami europy chcąc zaspokoić stale rosnące zainteresowanie kalkulatorami.


Prawdziwym jednak hitem, który na długi czas zdecydował o firmie jako liderze nowych technologii było wyprodukowanie i wypuszczenie na rynek pierwszego kalkulatora ze zintegrowanym układem scalonym. Takie podejście do technologii tranzystorowej było kolejnym krokiem milowym w miniaturyzacji urządzeń elektronicznych. Wszystkie modele kalkulatorów, produkowane do tej pory, były dobre i ułatwiały obliczenia, ich przydatność jednak kończyła się na zastosowaniu w biurze. mimo, że kalkulatory i tak już były niewielkie, raczej nikt nie wyobrażał sobie możliwości przenoszenia ze sobą kalkulatora, dzięki czemu mógłby on być pomocny w każdej okoliczności. Nikt też nie wyobrażał sobie, że mogłoby być zainteresowanie takim produktem na rynku. Nikt oprócz Casio.
Wypuszczenie w 1972 roku przez firmę modelu Casio mini było prawdziwym trzęsieniem ziemi. Porównując to do przyrody było to prawdziwie
wielkie japońskie tsunami, które zmiotło z rynku konkurencję. Model 'Casio mini' okazał się hitem na międzynarodową skalę. Od tego momentu, każdy mógł nosić kalkulator ze sobą, używając go gdziekolwiek chciał. Rok 1972 dzięki modelowi kalkulatora opartego na układzie scalonym był rokiem kiedy miniaturowa elektronika rozpoczęła ekspansję gospodarstw domowych. Wszelkie urządzenia, które nas dzisiaj otaczają (telefony komórkowe, komputery, lodówki, pralki, mikrofalówki, zegarki elektroniczne itp.), wszystkie te urządzenia opierają się na układach scalonych. Musimy pamiętać, że ich ojcem, pierwszym urządzeniem prawdziwie elektronicznym był model kalkulatora firmy Casio - 'Casio mini'.


W 1973 roku akcje firmy Casio są po raz pierwszy notowane na największej wówczas giełdzie papierów wartościowych w Amsterdamie.

1 komentarz:

zegarki pisze...

Napisałeś bardzo ciekawą historię, nawet nie wiedziałem, że tak się to wszystko rozpoczęło. Zegarki casio to moja pasja od wielu lat. Dlatego często lubię poczytać o tej firmie oraz o nowościach jakie produkują w danym momencie.